Przystanek Historia

Wernisaż wystawy Olga Havlova - 19 czerwca - 2017 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Wernisaż wystawy Olga Havlova - 19 czerwca

19 czerwca (poniedziałek), godz. 19.00

Wernisaż wystawy o Oldze Havlovej, czeskiej Pierwszej Damie, działaczce opozycji demokratycznej, założycielce organizacji charytatywnych. O Oldze opowie Monika Granja, dyrektorka Komitetu Dobrej Woli - Fundacji im. Olgi Havlovej.

Olga Havlová była przez ponad 30 lat żoną Václava Havla, przez 7 lat pierwszą damą Czechosłowacji, a później Czech. Była niezwykle wyrazistą postacią o silnej osobowości i niezwykłej wrażliwości na potrzeby osób słabszych i odrzuconych. Wspierała męża w jego działalności opozycyjnej i sama się w nią włączała. Jako pierwsza dama nie pełniła tylko funkcji dekoracyjnych u boku męża, ale czynnie angażowała się w politykę i nie bała się wygłaszania własnych opinii. W 1990 roku założyła fundację Výbor dobré vůle (Komitet Dobrej Woli), niosącą pomoc osobom niepełnosprawnym.

Wystawa dokumentuje działalność fundacji założonej przez Olgę oraz jej pracę charytatywną jako pierwszej damy. Fotografie pochodzą z archiwum Komitetu Dobrej Woli, a ich autorami są świetni czescy fotografowie.

 

 

do góry