Przystanek Historia

Historia ze zdjęciem - 13 grudnia - 2017 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Historia ze zdjęciem - 13 grudnia

Stan wojenny. Spojrzenie z emigracji – pod takim tytułem odbyło się grudniowe spotkanie z cyklu Historia ze zdjęciem. O fotografiach z okresu stanu wojennego Adam Hlebowicz rozmawiał z Piotrem Jeglińskim i Alfredem Znamierowskim – działaczami opozycji demokratycznej w PRL, których stan wojenny zastał na emigracji.

Piotr Jegliński jest wydawcą i publicystą. W PRL działał w opozycji demokratycznej. W 1974 r. wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w tym czasie w PRL. Publikacje były przemycane do Polski przez jego współpracowników. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Piotr Jegliński brał udział w akcji wysyłania balonów z ulotkami z Bornholmu 5 marca 1982 – tzw. akcji balonowej.

Alfred Znamierowski to  heraldyk, dziennikarz i publicysta. W 1966 uzyskał azyl polityczny we Francji. W latach 1966–1978 pracował w monachijskim Radio Wolna Europa, w 1985-1994 w sekcji polskiej Głosu Ameryki, m.in. jako jej korespondent w Rzymie. Był członkiem Solidarności Walczącej, w 1988 r. wydał w Paryżu (nakładem wydawnictwa Editions Spotkania) książkę Zaciskanie pięści. Rzecz o Solidarności Walczącej – pokłosie rozmów z Andrzejem Kołodziejem, działaczem SW.

do góry