Przystanek Historia

Seminarium dla nauczycieli Kto ratuje jedno życie – polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - 2017 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Seminarium dla nauczycieli Kto ratuje jedno życie – polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Ogólnopolskie seminarium dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych Kto ratuje jedno życie  – polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zorganizowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, zapoznało uczestników z losami Polaków, którzy podczas II wojny światowej pomagali Żydom.

Pierwsza część szkolenia miała charakter warsztatowy i odbyła się 18 listopada w Przystanku Historia. Dr Martyna Grądzka-Rejak (Biuro Badań Historycznych) wygłosiła wykład wprowadzający Polacy i Żydzi podczas II wojny światowej. Polscy  sprawiedliwi wśród narodów świata, a Tomasz Roguski (Oddziałowe Archiwum IPN w Warszawie) przedstawił historię Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

Sylwetki wybranych Sprawiedliwych przybliżyły symultaniczne warsztaty: Warto ZOObaczyć. Historia Żabińskich prowadzone przez Aleksandrę Karkowską-Rogińską oraz Henryk Sławik – Polski Wallenberg prowadzone przez Wiesławę Młynarczyk.

Dwa tygodnie później –  2 grudnia –  odbyła się kolejna część seminarium, czyli wyjazd studyjny do  Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Po krótkim wstępie historycznym o Zagładzie na Rzeszowszczyźnie i pomocy Polaków dla Żydów w tym regionie, uczestnicy seminarium mogli samodzielnie zwiedzić muzeum. Oprócz eksponatów prezentowanych na wystawie stałej obejrzeli wystawę czasową Uczynki, za które nie ma zapłaty. Sprawiedliwi z Zachodniopomorskiego (autorem scenariusza wystawy jest Paweł Knap z Oddziału IPN w Szczecinie), a po wizycie w muzeum odwiedzili mogiłę rodziny Ulmów na pobliskim cmentarzu parafialnym.

Nauczyciele i edukatorzy biorący udział w szkoleniu otrzymali zaświadczenia oraz publikacje naukowe i popularnonaukowe na temat Zagłady i polskich Sprawiedliwych.

do góry