Przystanek Historia

Prezentacja książki Zima stulecia - 18 stycznia - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Prezentacja książki Zima stulecia - 18 stycznia

18 stycznia (czwartek), godz. 17.30


Prezentacja książki Grzegorza Sieczkowskiego Zima stulecia opublikowanej przez wydawnictwo The Facto. Rozmowę z autorem oraz dr. Przemysławem Gasztoldem poprowadzi dr Jędrzej Lipski.

Po ciepłym i deszczowym Bożym Narodzeniu 1978 roku mało kto się spodziewał mroźnej zimy. A jednak front atmosferyczny ruszył, zmuszając cały kraj do wojny z naturą. Za sprawą rzadkiego układu niżów i wyżów zima nadeszła nagle znad Skandynawii. Kulminacyjny atak nastąpił w Sylwestra. Od 1 stycznia 1979 roku Polska była sparaliżowana. Skuta mrozem i zasypana śniegiem. System znowu się nie sprawdził, ale jak zawsze sprawdzili się zwykli ludzie. To oni walczyli z żywiołem i nieporadnością socjalistycznego państwa. To była bitwa o ciepłe kaloryfery, ale niekiedy także o ludzkie życie. Chwila, w której małe rzeczy są wielkimi sprawami. Taka była prawdziwa Zima Stulecia. 

Zima stulecia to reportaż historyczny, który barwnie opisuje słynny atak zimy na przełomie 1978/1979 roku, a także realia życia w PRL-u epoki Edwarda Gierka, bankructwo komunistycznych ideałów oraz solidarność przeciętnych Polaków w obliczu żywiołowej klęski.   

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

 

 

 

do góry