Przystanek Historia

Wieczór poświęcony gen. Skalskiemu - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Wieczór poświęcony gen. Skalskiemu

26 stycznia w Przystanku Historia odbyło się spotkanie poświęcone generałowi pilotowi Stanisławowi Skalskiemu. O asie polskiego lotnictwa rozmawiali: Franciszek Grabowski, autor książki Skalski: Against All Odds oraz Grzegorz Sojda i Grzegorz Śliżewski, autorzy biografii pt. Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem. Spotkanie poprowadził Maciej Żuczkowski z Biura Badań Historycznych IPN.

Stanisław Skalski (1915-2004) był absolwentem słynnej „Szkoły Orląt” w Dęblinie. Pierwsze zestrzelenia (4 i 1/3) zapisał na swoim koncie we wrześniu 1939 r. Kolejne – podczas bitwy o Anglię, w Tunezji i na Malcie. Oficjalnie zaliczono mu zestrzelenie 18 i 11/12 samolotów oraz 2 prawdopodobnie. Za zasługi bojowe otrzymał m.in. Złoty  Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych (czterokrotnie) i trzykrotnie brytyjski Distinguished Flying Cross.
Po powrocie do Polski został aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa i skazany na karę śmierci, zmienioną później na dożywocie. Po wyjściu z więzienia w 1956 r. powrócił do służby wojskowej. Swoje wspomnienia z wojny obronnej 1939 r. zawarł w książce Czarne krzyże nad Polską

do góry