Przystanek Historia

Wernisaż wystawy Droga Krzyżowa III - 12 lutego - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Wernisaż wystawy Droga Krzyżowa III - 12 lutego

12 lutego w Przystanku Historia otwarta została nowa wystawa Stanisława Kulona III wersja Drogi Krzyżowowej: Sybiraków - Uralczyków - nie tylko mojej rodzinyLicznie zebranych Sybiraków i miłośników twórczości prof. Kulona przywitał Tomasz Morawski, naczelnik CE IPN. Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz przypomniał losy Polaków wywiezionych na Wschód w latach 1940-1941 i  znaczenie "Sybiru" w polskiej pamięci historycznej. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prof. Adam Myjak, opowiedział o swojej przyjaźni z profesorem, nauce pod jego kierunkiem - to prof. Kulon przekonał go do studiowania rzeźby - i wspólnych rozmowach.

Na zakończenie głos zabrał sam autor wystawy - prof. Stanisław Kulon. We wzruszających słowach przedstawił historię swojej rodziny, wywiezionej na Ural 10 lutego 1940 r., gdy miał zaledwie 10 lat. Opowiedział o głodzie, mrozie i pracy nad siły, o śmierci rodziców i młodszego rodzeństwa, o pobycie w sowieckim sierocińcu i spełnionym wreszcie marzeniu o powrocie do ojczyzny. Te wszystkie wydarzenia uwiecznił na barwionych modrzewiowych reliefach składających się na otwartą właśnie wystawę.

 

Stanisław Kulon urodził się w 1930 r. na Kresach. 10 lutego 1940 r. Sowieci wywieźli go wraz z rodziną na Ural, gdzie trudne warunki życia doprowadziły do śmierci jego rodziców i młodszych braci. Stanisław, wraz z ocalałym rodzeństwem, wrócił do Polski w 1946 r. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1958–1966 był asystentem w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej, w latach 1988–2000 – profesorem Wydziału Rzeźby ASP. Już jako uznany rzeźbiarz powrócił w swej twórczości do tragicznych wspomnień: w kolejnych wersjach "Drogi Krzyżowej" i "Świadectwa" ukazuje losy Polaków wywiezionych na "nieludzką ziemię".

Droga Krzyżowa III to już czwarta prezentacja twórczości tego wybitnego rzeźbiarza w Przystanku Historia. Kuratorką wystawy jest Renata Bieniek (renata.bieniek@ipn.gov.pl)

 

 
do góry