Przystanek Historia

Promocja albumu Życie i śmierć dla Polski. Epopeja UBK - 12 marca - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Promocja albumu Życie i śmierć dla Polski. Epopeja UBK - 12 marca

12 marca w Przystanku Historia odbyła się promocja książki Kazimierza Krajewskiego Życie i śmierć dla Polski. Epopeja UBK. O ideach i działalności Uderzeniowych Batalionów Kadrowych rozmawiali: dr Tomasz Łabuszewski, Michał Wołłejko i dr Kazimierz Krajewski oraz prowadzący Adam Hlebowicz. Spotkanie uświetnił występ Norberta "Smoły" Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum. 

Album Życie i śmierć dla Polski to dzieje trwających kilka lat walk Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego radykalnego ruchu narodowego. „Bronią zdobytą na Niemcach przepędzimy precz bolszewików” – głosiło jedno z haseł konfederackich. 

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe przeszły długi szlak bojowy – spod Warszawy, przez Podlasie, Białostocczyznę, Prusy Wschodnie, Litwę – na Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Konfederaci uczestniczyli w operacji „Ostra Brama”, walczyli też w szeregach 30 Poleskiej DP AK i Powstaniu Warszawskim. Na trasie działań oddziałów UBK pozostały setki partyzanckich mogił.

Do albumu jest dołączona płyta z piosenkami i tekstami poetyckimi twórców z kręgu konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród” w wykonaniu Norberta Smolińskiego i zespołu Contra Mundum.

do góry