Przystanek Historia

Noc Muzeów - 19/20 maja - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Noc Muzeów - 19/20 maja

19 maja (sobota), godz. 19.00

Enigma, wystawy, wirtualne zwiedzanie „Łączki” i zajęcia dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji Nocy Muzeów w Przystanku Historia.

Noc Muzeów rozpoczęła się w sobotę 19 maja, tradycyjnie o godz. 19.00, i trwała do godz. 1.00 w nocy. W tym roku, z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości, tematem przewodnim były różne drogi Polski do niepodległości, suwerenności i wolności w XX wieku.

Opowieść tę przekazują nie tylko wielkie pomniki i słynne dokumenty, lecz także drobne pamiątki życia codziennego – takie jak listy i znaczki pocztowe, które zostały zaprezentowane na wystawie 100 eksponatów na 100-lecie Niepodległości przygotowanej przez Okręg Warszawski Polskiego Związku Filatelistów oraz Klub Zainteresowań PZF Varsaviana.

Kolejna wystawa eksponowana podczas Nocy Muzeów to Służby specjalne II RP (1918–1939). Blaski i cienie. To nie koniec atrakcji zaproponowanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego: największym zainteresowaniem cieszyły się dwa autentyczne egzemplarze Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej, której kod złamali polscy matematycy. Funkcjonariusze ABW wyjaśniali zasadę działania maszyn, a także prowadzili naukę szyfrowania i deszyfrowania tekstów.

Swoją spostrzegawczość, umiejętność kojarzenia faktów i krytycznego myślenia, a przede wszystkim działania zespołowego, można było sprawdzić w pokoju zagadek (escape roomie) poświęconym Żołnierzom Wyklętym.

O podziemiu niepodległościowym opowiadali pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Noc Muzeów była znakomitą okazją, aby zajrzeć za kulisy pracy archeologów, historyków, archiwistów i lekarzy medycyny sądowej. Co pół godziny odbywały się prezentacje aplikacji umożliwiającej wirtualny spacer po Kwaterze Ł na warszawskich Powązkach. Można było także zwiedzić wystawę Kwatera Ł. Narodowy Panteon pod cmentarnym murem, zobaczyć przedmioty wydobyte z dołów śmierci oraz rozwiązać łamigłówki archeologiczne.

Najmłodsi uczestnicy Nocy Muzeów rysowali kartki z życzeniami dla Polski z okazji 100-lecia niepodległości. Dodatkową atrakcją było „selfie z Dziadkiem” – zdjęcie z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Kolejna Noc Muzeów w Przystanku Historia już za rok!

do góry