Przystanek Historia

Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli - 22 maja - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli - 22 maja

22 maja (wtorek), godz. 17.30
Spotkanie z cyklu Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli – pokaz filmu Grażyny Czermińskiej Poświęcając życie prawdzie. Gościem Jędrzeja Lipskiego będzie prof. Wojciech Materski
Film przedstawia historię 12 specjalistów medycyny sądowej – członków powołanej przez Niemców Międzynarodowej Komisji Lekarskiej do zbadania mordu w Katyniu. Pochodzili z krajów zależnych od Rzeszy oraz z neutralnej Szwajcarii. W kwietniu 1943 r. mieli dokonać sekcji zwłok polskich oficerów i ustalić czas popełnienia zbrodni. Wszyscy złożyli podpisy pod dokumentem obwiniającym ZSRR o dokonanie tej zbrodni.
Po wojnie, mimo szykan, członkowie Komisji nie wyparli się swoich oświadczeń. Tylko dwóch, profesor Hajek z Czech i profesor Markow z Bułgarii, pod groźbą kary śmierci zostało zmuszonych przez komunistów do odwołania swoich podpisów. Dla pozostałej dziesiątki ta decyzja miała dramatyczny wpływ na ich losy: tajemnicze zgony i morderstwa, więzienie, konieczność emigracji, naciski własnych rządów na nieujawnianie prawdy o zbrodni katyńskiej.

do góry