Przystanek Historia

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej - 10 lipca - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Obchody 75. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej - 10 lipca

10 lipca (wtorek)

Obchody Narodowego Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej: pokaz filmów dokumentalnych oraz rozmowa z Markiem Koprowskim, autorem serii książek Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013
Spotkanie poprowadzi dr Jędrzej Lipski.

 

Godz. 15.30 - projekcje filmów

 • Wołyń. Zapis zbrodni (reż. Jadwiga Nowakowska)
  Film zrealizowany w Polsce i na Ukrainie zaczyna się mszą w kościele w Otwocku, gdzie przed obrazem Matki Boskiej przywiezionej przez ocalałych Polaków z Wołynia spotkali się świadkowie tamtych wydarzeń. Pokazano także miejsca kaźni Polaków, prace ekshumacyjne i stan prac nad śledztwem jakie z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi prokuratura.
 • Było sobie miasteczko (reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski)
  Historia Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. Do dzisiaj pośród zieleni stoją ruiny kościoła, który był miejscem i niemym świadkiem tragedii, jaka rozegrała się 11 lipca 1943 r. Tego dnia nacjonaliści ukraińscy właśnie w murach świątyni brutalnie wymordowali część polskich mieszkańców Kisielina. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Było sobie miasteczko to refleksja nad zagładą polskich Kresów, ich bogatej kultury i tradycji, nad trudnym dziedzictwem tej zagłady.
 • Czas życia, czas zagłady (reż. Ewa Szakalicka)
  Podkamień, serce polskości, leży na styku Podola i Wołynia. Stał tu jeden z najstarszych i najpiękniejszych barokowych zespołów klasztornych, zwany Częstochową Wschodu. Tematem reportażu jest zbrodnia, dokonana w klasztorze w Podkamieniu, na Polakach, przez nacjonalistów ukraińskich w marcu 1944 roku. Zginęło wówczas 600 Polaków. Pretekstem do filmu było odsłonięcie pomnika w formie krzyża z nazwiskami zabitych Polaków, uroczystość, która odbyła się w maju 2012 roku na cmentarzu w Podkamieniu.
 • Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej (reż. Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski)
  Filmowy zapis niezwykłych wspomnień żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w którym wielkie militarne i historyczne wydarzenia nabierają ludzkiego wymiaru, jednostkowych wspomnień, strachu, radości, cierpienia, zwycięstwa i klęski. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji, lecz także Polski XX - lecia międzywojennego oraz powojennych losów Polaków.

Godz. 18.00 - spotkanie z Markiem Koprowskim

Marek Koprowski jest dziennikarzem, pisarzem i reporterem. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

 

do góry