Przystanek Historia

Jak rodziła się zorganizowana przestępczość? - 17 października - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Jak rodziła się zorganizowana przestępczość? - 17 października

17 października (środa), godz. 17.30

Dyskusją o narodzinach przestępczości zorganizowanej w Polsce rozpoczęliśmy nowy cykl Historia zza kulis. Gośćmi Rafała Dudkiewicza byli: dr Witold Bagieński (Archiwum IPN), dziennikarz śledczy Rafał Pasztelański (TVP) oraz Dawid Sawicki, reżyser i scenarzysta serialu Miasto gniewu.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

W latach 90. polską rzeczywistość społeczną paraliżowała działalność grup przestępczych. Polska była podzielona na strefy wpływów. Najczęściej padały nazwy podwarszawskich miejscowości, z których wywodziły się dwa najgroźniejsze i najgłośniejsze gangi: Pruszków i Wołomin. Historia tych grup sięga głębokiego PRL-u, a wielu znanych gangsterów było wcześniej współpracownikami MO i SB.

 

Historia zza kulis to cykl poświęcony „brudnym wspólnotom” PRL i ludziom żyjącym na pograniczu ówczesnego prawa. To świat znany z tekstów Marka Nowakowskiego, Leopolda Tyrmanda i Marka Hłaski. Świat, w którym krzyżują się ścieżki gwiazd estrady, hazardzistów, funkcjonariuszy aparatu represji i ludzi z marginesu społecznego.

Jak funkcjonował przestępczy półświatek i jakie były jego związki ze Służbą Bezpieczeństwa? Kto rekrutował prostytutki do współpracy z Departamentem I? W jaki sposób kontrolowano przemysł rozrywkowy? Jak wyglądało codzienne życie cinkciarzy, przemytników, „niebieskich ptaków”?

Opowiedzą o tym nasi goście: historycy, publicyści i świadkowie epoki. Gospodarzem programu jest Rafał Dudkiewicz, dziennikarz Polskiego Radia24

do góry