Przystanek Historia

Projekt "Łączka" i inne miejsca poszukiwań 2018/2019 - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Projekt "Łączka" i inne miejsca poszukiwań 2018/2019

W poniedziałek 8 października w Przystanku Historia odbyła się inauguracja II edycji projektu edukacyjnego Łączka i inne miejsca poszukiwań. To kontynuacja ubiegłorocznego przedsięwzięcia Przystanku Historia oraz Biura Poszukiwan i Identyfikacji IPN. Pierwsza edycja, w której wzięli udział uczniowie szkół warszawskich i województwa mazowieckiego, cieszyła się dużym powodzeniem – uczestniczyło w niej ponad 120 uczniów. W tym roku projekt będzie realizowany również przez oddziały i delegatury IPN w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Bielsku-Białej, Łodzi i Szczecinie.

Projekt jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Podczas spotkania pismo od Prezydenta odczytał Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Po krótkim wykładzie prof. Krzysztofa Szwagrzyka, dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odbyła się wyjątkowo wzruszająca uroczystość: prof. Szwagrzyk przekazał p. Amelii Walickiej złoty medalik odnaleziony podczas prac ekshumacyjnych na 'Łączce", a należący do jej ojca.

Wacław Walicki ps. "Druh Michał", który kierował siatką konspiracyjną składającą się z wileńskiej młodzieży, był więziony na Rakowieckiej wraz ze swą żoną Haliną. Dokładnie 69 lat temu, 8 października 1949 r. został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu 22 grudnia 1949 r., a szczątki ukryto w kwaterze "Ł", gdzie po wielu latach odkrył je zespół prof. Szwagrzyka. Znaleziony wówczas medalik był początkowo prezentowany na wystawie Dowody zbrodni, a dzisiaj powrócił do rodziny Walickich. Pani Amelia Walicka opowiedziała uczestnikom spotkania o losach swojej rodziny i własnych doświadczeniach "dziecka wrogów ludu" - urodziła się w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i przez pierwsze lata życia wychowywana była przez babcię. 

Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczącego się w gmachu b. aresztu śledczego przy Rakowieckiej 37 było ostatnim punktem programu. Następne spotkania poświęcone będą różnym aspektom prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych.

do góry