Przystanek Historia

Konferencja Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski „ludowej” - 15 lutego - 2018 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Konferencja Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski „ludowej” - 15 lutego

15 lutego (czwartek), godz. 10.00
Ogólnopolska konferencja naukowa Biskupi w rzeczywistości politycznej Polski „ludowej” zorganizowana przez Biuro Badań Historycznych IPN. 

 

PROGRAM

 

Polscy biskupi od początku istnienia Polski „ludowej” nie ukrywali swojego sceptycyzmu, a nawet negatywnego stanowiska wobec komunistycznych władz, narzuconych przez sowieckiego okupanta. Niemniej jednak z biegiem czasu podejście hierarchii kościelnej do rzeczywistości politycznej powojennej Polski zróżnicowało się. Część biskupów uważała, że komunistyczne państwo jest bezwzględnym przeciwnikiem Kościoła, a część – że można w jakiś sposób dojść do porozumienia z władzami Polski „ludowej”.

Celem konferencji, realizowanej w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych 1944–1989”, jest przedstawienie sytuacji biskupów w realiach politycznych Polski „ludowej”. Chodzi nie tylko o zaprezentowanie poglądów hierarchów kościelnych dotyczących sytuacji powojennej Polski, ale również omówienie, w jaki sposób duchowieństwo, wierni i władze komunistyczne oceniały poglądy i postawę danego biskupa.

 

 

do góry