Imprezy otwarte

Comiesięczne spotkania dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą

 

Od niepodległości do niepodległości – profesor Jan Żaryn zaprasza

Cykl dyskusji z udziałem zaproszonych historyków i publicystów poświęcony różnym aspektom odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.: trwającej 123 lata walce z zaborcami, koncepcjach i orientacjach politycznych w trakcie I wojny światowej, a także o długim i trudnym procesie kształtowania państwowości i „sklejania” trzech zaborów.

Cykl prowadzi prof. dr hab. Jan Żaryn – historyk, wykładowca UKSW, senator RP.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli

Cykl spotkań poświęconych mało znanym bohaterom polskiej walki o wolność. Zwykli ludzie potrafią dokonać niezwykłych rzeczy w obronie swojej rodziny i ojczyzny, ale wielu z nich, mimo swych nadzwyczajnych czynów, nie trafiło do narodowego panteonu. W trakcie spotkań przypomnimy o osobach, których nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach, choć tak wiele zawdzięczamy...

Cykl prowadzi Jędrzej Lipski – historyk, reżyser, dokumentalista i producent filmowy. Spotkania zostały objęte patronatem TVP Historia.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Polskie drogi do niepodległości

W ramach programu zaprezentujemy filmy dokumentalne ukazujące walkę Polaków o niepodległość i odbudowanie polskiej państwowości. Był to proces niezwykle trudny, wiążący się z wielkimi problemami i niemal nadludzkim wysiłkiem. W trakcie spotkań opowiemy o kolejnych etapach odzyskiwania niepodległości i ludziach, którym ją zawdzięczamy.

Filmom towarzyszyć będą dyskusje zaproszonych specjalistów. Gospodarzem programu jest filmowiec, dokumentalista i historyk dr Jędrzej Lipski.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Tajemnice wywiadu

Kolejna edycja niezwykle popularnego programu, który prezentuje dzieje polskiego wywiadu i kontrwywiadu w XX wieku. Spotkania z udziałem zaproszonych znawców historii, struktur i technik operacyjnych tajnych służb prowadzi Witold Gadowski, dziennikarz śledczy i korespondent wojenny. Współorganizatorem cyklu jest Oddział IPN w Szczecinie.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Historia ze zdjęciem
Seria dyskusji, dla których punktem wyjścia będą fotografie związane z głośnymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. Opowiemy, co historyk może wyczytać z rodzinnego albumu, wyjaśnimy, dlaczego niektórzy ludzie znikali ze zdjęć i przedstawimy zasady fotografii wojennej. Cykl prowadzi Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

„Łączka” i inne miejsca poszukiwań

Cykl poświęcony poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówków ofiar represji komunistycznych i nazistowskich. O współpracy historyków, archeologów, specjalistów medycyny sądowej i genetyków oraz aktualnym stanie prac poszukiwawczych i identyfikacyjnych opowiadają pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz innych instytucji uczestniczących w programie poszukiwawczym.

Spotkania prowadzi będzie Marcin Wikło, redaktor tygodnika „wSieci”.

Współorganizatorem cyklu jest Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Programowi towarzyszy projekt edukacyjny „Łączka” i inne miejsca poszukiwań dla uczniów warszawskich gimnazjów i szkół średnich.

 

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Prezentacje książek o tematyce historycznej
Spotkania z autorami połączone z panelem dyskusyjnym w gronie ekspertów.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Prezentacje wydawnictw i filmów IPN
Spotkania w formie klubu dyskusyjnego.

Kontakt:

Renata Bieniek – tel. 22 576 30 16

renata.bieniek@ipn.gov.pl

 

Uwaga: W seminariach otwartych dla publiczności mogą uczestniczyć także nauczyciele. Możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale.

 

Rodzinna sobota.  Podróż ku niepodległości.   

Rozpoczynamy dwuletni (rok szkolny 2017/2018 oraz 2018/2019) program zajęć w ramach cyklu Rodzinna sobota który ma za zadanie przygotować uczestników do  obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 2018 roku.

W czasie zajęć dowiemy się, dlaczego Polacy utracili niepodległość, poznamy różne metody walki o Polskę, a także osoby dzięki którym możemy świętować odrodzenie naszej ojczyzny.

Ukoronowaniem zajęć będą uroczyste obchody Święta Niepodległości w listopadzie 2018 roku.

Kolejne zajęcia przybliża uczestnikom pierwsze lata po odrodzeniu Polski.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10lat i rodziców.

 

Kontakt oraz dodatkowe informacje:

Magdalena Bogdan

22 576 30 08

magdalena.bogdan@ipn.gov.pl

Barbara Pamrów

22 576 30 09

barbara.pamrow@ipn.gov.pl

 

 

Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”

W ramach działalności klubu dwa razy w miesiącu odbywają się spotkania dyskusyjne i projekcje filmów historycznych. Spotkania są otwarte również dla osób niebędącymi członkami klubu.

 

Kontakt:

Aleksandra Wierzchowska

022 576 30 04

aleksandra.wierzchowska@ipn.gov.pl

 

Pokój zagadek

„Real life escape game” to rodzaj zespołowej gry przygodowej odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu – tzw. pokoju zagadek. Gra wymaga od analitycznego myślenia, spostrzegawczości, a przede wszystkim działania zespołowego. W czasie wizyty w naszym pokoju zagadek uczestnicy zostaną przeniesieni do Polski z drugiej połowy lat 40. i wcielą się w Żołnierzy Niezłomnych stawiających opór sowieckiej okupacji. Podczas wykonywania zadania odbicia więźnia będą mieli okazję poznać bohaterów podziemia niepodległościowego oraz poznać realia życia w czasach stalinowskich.

 

 

Wszystkie zajęcia organizowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki są bezpłatne.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej:

www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl

profilu FB:

www.facebook.com/przystanek.historia

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w programie.

do góry