Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Stefania i Wojciech Olesiejukowie z trzema synami zostali zamordowani przez Niemców za pomoc ukrywającym się Żydom. Dlaczego lokalizacja gospodarstwa Olesiejuków sprzyjała pomocy uciekinierom?

Czy na rzekach potrzebne były flotylle Marynarki Wojennej? Jak wyglądały początki Flotylli Pińskiej? Czym wsławili się marynarze operujący na Pinie i Prypeci? Jaki los spotkał marynarzy Flotylli Pińskiej po kampanii polskiej 1939 r.?

Czy wiesz kto określany jest mianem księży „patriotów”? Kim byli kapelani, którzy zdecydowali się na jawną współpracę z władzą komunistyczną? W jaki sposób godzili marksizm-leninizm z wartościami głoszonymi przez Kościół rzymskokatolicki?

Jak uczyć historii w epoce nanosekundy? W jaki sposób świat cyfrowy i najnowsze technologie mogą rozwijać zainteresowanie młodych ludzi historią oraz budować świadomość narodową?

W jakich warunkach społeczno-politycznych abp. Baraniak i jego sufragani realizowali swą misję? Jakie były główne wydarzenia inspirowane przez abp. Baraniaka w archidiecezji poznańskiej w latach 1957-1977?

Jak powinna wyglądać edukacja młodego pokolenia Polaków w zakresie przedmiotów humanistycznych? Czy kompleksowa reforma nauczania jest konieczna, a jeśli tak – to jak powinna wyglądać?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie.

Stanisława i jej córka Halina Kamińskie z Sosnowicy na Lubelszczyźnie, podczas okupacji ukrywały mężczyznę żydowskiego pochodzenia. Cała trójka została przez Niemców zamordowana.

Komu i w jaki sposób pomagali Katarzyna i Jan oraz ich dzieci? Kto przekazał Niemcom informacje o kryjówce w domu Lechów? Jak zginęli ukrywani Żydzi? Czy rodzinie Lechów udało się przeżyć?

Poznaj historię Romana Dmowskiego - jednego ze współtwórców polskiej niepodległości w 1918 roku, który swoją działalność publiczną rozpoczął w okresie po powstaniu styczniowym.

Dlaczego szacunek dla symboli państwowych, takich jak godło, barwy narodowe, i hymn, jest kluczowy dla pamięci o przeszłości i przyszłych pokoleń?

Akt rozbiorowy I RP był elementem gry tych mocarstw na kontynencie europejskim. Każdy zryw powstańczy i odbudowa państwa był w opozycji do jednego lub drugiego sąsiada. Jaką rolę odgrywała Polska w ich wzajemnej relacji?

Czym był Königsberg in Neumark? Jaka była geneza powstania KL Ravensbrück i jego podobozów? Gdzie się mieściły, kto w nich przebywał i czym zajmowali się więźniowie?

Trasa pamięci, którą prowadzi nas autor albumu, to fascynująca podróż w przeszłość, ale pokazana przez pryzmat teraźniejszych wydarzeń uchwyconych ma niezwykłych zdjęciach, które dokumentują wycinek działalności IPN.

Książki i filmy losach szpiegów i agentów cieszą się dużą popularnością. Jednak na ile przedstawiony w nich obraz uznać można za prawdziwy? Czy Polki angażowały się w działania wywiadu oraz w konspirację? Co tak naprawdę wiemy o Krystynie Skarbek?

2 3 4 5 102 następna > dalej o 5 >>